BLOG

Blog Serban

Yüksek Güvenli Bina Tasarımında Nesnelerin İnterneti (IoT) Teknolojisinin Sağladığı Avantajlar

Nesnelerin interneti olarak da bilinen IoT kavramı, gün geçtikçe farklı sistemlerle birlikte anılmaya devam ediyor. Küçük ev aletlerinden akıllı bina tasarımlarına kadar pek çok alanda kendine yer edinen IoT teknolojisi, veri merkezleri için de büyük önem taşıyor. Büyük veri (Big data) kavramıyla iç içe olan IoT, yüksek güvenlikli binalarla entegre edildiğinde size pek çok avantaj sağlıyor.

devamını oku...
Blog Serban

Yapay Zeka Teknolojileri İnşaat Sektörünün Geleceğini Nasıl Etkileyecek?

Günümüzde yapay zeka terimi birçok sektörde duyulmaya ve tanınmaya hızlı bir şekilde devam ediyor. Teknoloji alanında devrim niteliğinde bir yenilik olarak kabul edilen yapan zekanın farklı sektörlerin işleyiş sistemini değiştirmesi bekleniyor.

devamını oku...
Blog Serban

Veri Merkezi Ortam İzleme ve Denetleme Sistemleri Neden Önemlidir?

Güvenli bir veri sistemi oluşturulabilmesi için ortam izleme araçlarından destek alınması gerekir. Böylece verilere yetkisi olmayan kişilerin erişimi kolaylıkla tespit edilebilir ve buna dair yaptırımlar gündeme gelebilir.

devamını oku...
Blog Serban

Veri Merkezi Fiziksel Güvenliği: Hangi Önlemleri Göz Önünde Bulundurmalısınız?

Sanal ortamlarda bilgilerin güvenle saklanması çok önemlidir. Özellikle veri merkezlerinde bulunan bilgilere izinsiz erişebilen kişiler önemli güvenlik problemleri meydana getirebilir.

devamını oku...
Blog Serban

Veri Merkezi Beyaz Alan Projeleri ve Güvenlik Açısıdan Önemi

Veri merkezlerinin beyaz alanları, en özel ve en kritik bölümlerdir. Veri tabanlarının en yüksek düzeyde güvenlik önlemleri ile korunması gereken bu alanları, akıllı ve yüksek güvenlikli binalarda konumlandırabilirsiniz.

devamını oku...
Blog Serban

Tier Nedir? Tier Standartlarının Kapsamı ve Gereklilikleri Nelerdir?

Günümüzde internet günlük hayatın içerisinde çok sayıda alanda farklı amaçlarla kullanılır. İnternet, veri merkezlerinde muhafaza edilen bilgiye ulaşabilmek için gereken bağlantıdır.

devamını oku...
Blog Serban

Nesnelerin İnterneti (IoT) Teknolojisinin Kurumlara Sunduğu Avantajlar

Nesnelerin interneti olarak bilinen IoT, üretimde ve endüstriyel süreçlerde projelerin devamlılığının sağlanması için geliştirilmiş bir teknolojidir.

devamını oku...
Blog Serban

Mühendislik Tasarımı Nedir? Tasarım Süreç Döngüsü Hangi Adımlarla Gerçekleşir?

İnsanların hayatın her alanındaki ihtiyaçlarının giderilmesi için çok sayıda yapı, alet, makine gibi araçların geliştirilmesini sağlayan mühendisler, gerçekleştirdikleri çalışmalarda belirli bir ihtiyaca yönelerek sistemli bir şekilde süreçleri sürdürür.

devamını oku...
Blog Serban

Makine Öğrenmesi ve Yapay Zeka'nın Mühendislik Tasarımı Üzerindeki Etkileri

Yapay Zeka ve Makine Öğrenimi, son yıllarda ortaya çıkan ve geleceği şekillendirme potansiyeline sahip iki önemli kavramdır.

devamını oku...
Blog Serban

Kritik Tesis Proje ve Tasarım Sürecinde Endüstri 4.0 Teknolojisinin Etkileri

Dijitalleşmeyle birlikte 4.0 teknolojisi de daha fazla gündeme gelmeye başladı. Çok yönlü yenilikler barındıran bu teknoloji, dahil olduğu konulara hız, verimlilik ve esneklik kazandırıyor.

devamını oku...
Blog Serban

Kritik Tesis Nedir? Veri Merkezi Beyaz Alan Operasyonları Nelerdir?

Her yapı ve bina için dikkat edilmesi gereken hususlardan bir tanesi yeterli düzeyde güvenlik sağlanmasıdır. Belirli yapılarda güvenlik düzeyinin diğerlerine oranla daha yüksek olması gereklidir.

devamını oku...
Blog Serban

Kritik Tesis Güvenlik Yönetim Sistemlerinin Sahip Olması Gereken Özellikler

Kritik seviyede öneme sahip sanayi tesisleri, havaalanları, askeri bölgeler, devlet daireleri ve büyük ölçekli bazı binalar kritik tesis olarak değerlendirilir.

devamını oku...
Blog Serban

Dijitalleşmede Yeni Nesil Çözüm: Bulut Teknolojileri

Dijitalleşme sürecinin farklı çalışma alanlarına entegre olmasıyla birlikte, veri depolama ve paylaşım süreçleri de bu durumdan etkilenmeye başladı.

devamını oku...
Blog Serban

Bina Yönetim ve Otomasyon Sistemlerinde Kullanılan Siber Güvenlik Uygulamaları

Siber güvenlik uygulamaları çok yönlü olarak kullanılabilen teknolojilerden ilham alır. Akıllı bina tasarımlarında ve otomasyon sistemlerinde de bu tür güvenlik uygulamalarından yararlanılır.

devamını oku...
Blog Serban

Kritik Tesislerde Siber Saldırı Tehditlerine Karşı 4 Temel Önleyici Çözüm

Teknolojik unsurların ön planda olduğu ve gelişmeye devam ettiği günümüzde kritik tesisler de siber güvenlik sistemlerine entegre edilebiliyor.

devamını oku...
Blog Serban

Akıllı Binalar ve Akıllı Binalarda Kullanılan Otomasyon Teknolojileri

Akıllı binalar, çeşitli teknolojik donanımlara sahip olan, aynı zamanda ev ve iş yerlerinde birtakım kolaylıklar sağlayan otomasyon sistemlerine dayalı yapılardır.

devamını oku...
Blog Serban

Akıllı Bina Tasarımlarında Fizibilite Çalışması Nasıl Yapılır? Neden Önemlidir?

Teknolojinin ilerlemesi ve hayatın her alanına etki etmesi ile birlikte birçok alanda gerçekleştirilen faaliyetlerden elde edilen verim yükselmektedir.

devamını oku...